Doporučená literatura

Čtyřnohý kamarád aneb pozitivní motivace v praxi - Martina Klimešová

- útlá knížečka, kterou přečtete za den.  Je psána velmi jednoduše a srozumitelně, získáte zde základní informace o tom, co tato metodika obnáší a jak funguje. Velmi doporučuji.

 

Agility - moje cesta - Martina Klimešová

- v podstatě pokračování Čtyřnohého kamaráda. Knížka má možná lehce "zavádějící" název. Tedy, ne že by nebyla vhodná pro budoucí agiliťáky, to určitě je, ale zároveň se skvěle hodí pro všechny, kteří chtějí psa vést po dobrém k radostné spolupráci nebo i jakémukoliv psímu sportu. Tahle knížka patří mezi moje oblíbené a taktéž ji vřele doporučuji!

 

Svého psa nestřílejte - Karen Pryor

K této knížce se těžko píše nějaký komentář, protože je prostě perfektní. Autorka Karen Pryor je považována za zakladatelku "klikrtréninku" (tedy tréninku pomocí pozitivního upevňování), metody, kterou lze pracovat v podstatě se všemi živočichy. Oproti knížkám Martiny Klimešové je obsáhlejší a myslím si, že i trochu složitější na pochopení, ale je skvělá a určitě stojí za to se jí "prokousat".

 

Tyto tři knížky jsou takovým základním čtivem, které doporučuji každému, kdo s výcvikem po dobrém začíná.

 

Jak trénovat nemožného psa aneb I prasátka mohou létat - Jane Killionová

Knížka se spoustou nápadů a příkladů, jak využít principů pozitivního upevňování při práci se psy, u kterých klasické výcvikové metody příliš nefungují a proto dostávají nálepky jako "nezvladatelní", "problematičtí", "necvičitelní" a podobně.

 

Poslušnost i bez vodítka - Leslie McDevittová

 

Klikrtrénink pro vašeho psa - Morten Egtvedt a Cecilie Koeste

Knížka o klikrtréninku jako takovém :-). Po úvodní teoretické části, kde je vysvětlen princip metodiky a její nástroje, následuje praktický návod, jak trénovat řadu užitečných cviků, chování, která se můžou hodit i blbinek, kterými se vy i pes jen zabavíte. Součástí jsou i příklady rozfázování konkretních cviků a zvyšování kritérií.

 

Lidé a psi - střet kultur - Jean Donaldsonová

 

Pozitivní metody výchovy psa - Pat Millerová

Kniha popisuje obecně všechny pozitivní metody, ale na můj vkus je v ní příliš mnoho luringu.